Topraksız Tarım
Sitemizden daha fazla yararlanmak için üye olmalısınız. Daha fazla içeriği sadece üyelerimiz görebilir.Üyelik üretsizdir.Birkaç dakikanızı ayırarak üye olabilirsiniz.Topraksız tarımı keşfetmek için daha fazla beklemeyin.!!!
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» SERA MALZEMELERÍ
Paz Eyl. 28, 2014 8:49 am tarafından sedo17

» topraksız tarım ve suda bitki yetiştiriciliği
Cuma Ara. 21, 2012 2:58 pm tarafından yunusduzgun

» topraksız tarım
Perş. Nis. 05, 2012 12:43 am tarafından asaby07

» Tarımsal Yayım ve Danışmalık Sınavı Tarihi
Ptsi Mart 05, 2012 7:39 pm tarafından blueman

» AEGENAGRI 2010-DENİZLİ TARIM FUARI
Cuma Şub. 24, 2012 10:42 pm tarafından Administator

» topraksız tarım seracılık
Cuma Ocak 27, 2012 10:26 pm tarafından Administator

» Topraksız tarım seraları resimleri
Çarş. Ara. 28, 2011 10:27 pm tarafından Administator

» Topraksız Tarım Yöntemiyle Yetiştiriciliği Yapılan Çeşitler
Ptsi Ağus. 15, 2011 3:56 pm tarafından izmirlibahçe

» Topraksız tarım uygulaması salkım domatesin hasadı başladı
Çarş. Şub. 09, 2011 10:35 pm tarafından Administator

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 79 kişi Perş. Ağus. 03, 2017 12:12 pm tarihinde online oldu.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
Toplam 933 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: yetkın tarım

Kullanıcılarımız toplam 223 mesaj attılar bunda 145 konu
Galeri

Aralık 2017
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Takvim Takvim

Bombus arılarının doğadaki yaşayışı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Bombus arılarının doğadaki yaşayışı

Mesaj tarafından Administator Bir C.tesi Mart 06, 2010 7:21 am

Toprak bombusu yuvasının ağzı yanında

Bombus yuvalarını üstten açıp bakınca yuvanın iç görünüşü. Yalıtım maddelerinin iç kısmı mum ile sıvanarak ısı ve nem kaybı önlenmiş.

Yuva yosun, iplik, yün kıl gibi yalıtım maddelerinden yapılmış. Sarı renkli olanlar kozalar. Ortadaki kahverengi kümeler kurtçuk kümeleri. Solda, kozaların üzerindeki küçük kahverengi küme de yumurta kümesi.
----------------------------------------------------------------------------------------------
BOMBUS ARILARININ YAŞAYIŞI

Bombus arılarına yurdumuzun bazı yerlerinde erkenci arılar, alaca arılar, tomurcuk arılar da denir. Sarı siyah beyaz renkli bombus genç ana arıları kış sonu veya ilkbahar başlarında havalar ısınmaya başlayınca görünür. Kış boyunca genellikle yer altındaki yuvalarında (hücrelerinde) uyuyan bombus arısı anaları havalar ısınınca uyanır.

İlkin çiçeklerden nektar (balözü) ve polen (çiçektozu) toplayıp beslenerek gücünü tazeler. Sonra kendine ya toprak altında ya da ağaç kovuklarında, kuş yuvalarında yuva yeri arar bulur. Genellikle fare veya köstebek deliklerini ya da taş kaya altındaki boşlukları tercih eder. Yuvasını gürültüden uzak, sakin, vadilerin kuzey yamaçlarında ya da dere boylarında bir yerde yapar. Yuva içini ince ot talaşlarıyla, kıl, iplik, yosun parçalarıyla döşer. Sonra ürettiği mumla bir bal kabı bir da üzerine yumurtlayacağı polen hamuru için kap yapar. Bal gözüne bal doldurur. Yavru gözlerini bal ve çiçektozundan hazırladığı bir hamurla doldurur. Yavru gözlerindeki polen hamuru üzerine yumurtlar. Yumurtaların üzerine yatar, onları ısıtır. Yani kuluçkaya yatar. Kuluçka ısısı 29 - 30°C civarındadır.
Kuluçkadan çıkan kurtçuklar çiçektozu hamuruyla beslenip gelişirler. Ana arı yalnız başına hem onları ısıtır hem de onları beslemek için çiçektozu ve balözü toplamaya çıkar.

İlk yumurtalar genellikle 5-10 adet olur. Ortalama 5 gün sonra yumurtalardan kurtçuklar çıkar. Bu kurtçuklara larva da denir. Kurtçuklar ortalama 8 gün polen hamuru ile beslenip gelişirler. Bu arada ana arı onların üzerini mumla kapatır. İrileşip olgunlaşan yavrular ipekböceği yavruları gibi birer koza örerek kendilerini kozanın içine hapsederler. Bu kapalı dönem ortalama 10 gün sürer. Kapalı döneme pupa dönemi de denir. Ana arı bu arada onları ısıtmaya devam eder. Beslenme ve boşaltım için arada bir dışarı da çıkar. Kurtçuklar bu koza içinde kaldıkları dönemde başkalaşım geçirirler. Ortalama 21-23 gün sonra ergin arı olarak dışarı çıkarlar. İlk çıkan arılar gri, gümüşi renkte olurlar. Esas renklerini sonradan alırlar. Arıların çıktığı gözler polen ve bal deposu olarak kullanılır. Polen ve bal ayrı ayrı depolanır.
Bu ilk kuşak işçi arılar beslenme ve ısınma eksikliğinde dolayı genellikle biraz ufak olurlar. Bunlar birkaç gün sonra dışarı uçup bal ve polen toplayabilirler. Onlar dışarı uçunca ana arı artık dışarı uçmaz. İşçi arıların getirdiği bal ve polen ile beslenerek yumurtlama işini sürdürür. İkinci kuşakta 15-20, üçüncü kuşakta ortalama 30, dördüncü kuşakta ise 45 yumurta yumurtlar.

İşçi arılar aralarında işbölümü yaparlar. Küçük yapılı veya kanatları sakatlanmış arılar iç işlerine bakar. Bir de bu küçük yapılı arılar soğuk havalarda kendilerini iri arılar kadar ısıtamazlar. Isınamayan arı da verimli uçuş yapamaz. Yuvadaki küçük arılar yuvanın en yaşlı arılardır. Arıların bazıları da yuva kapısında yabancılara karşı nöbet tutarlar. Kendi kolonilerindeki arıların hepsi aynı kokuda olduğu için onları içeri alırlar. Yabancıları içeri almazlar. İri ve güçlü arılar dış işlerde çalışırlar. Bu arılar balözü kullanarak vücutlarını kolayca ısıtabilirler ve soğuk havalarda bile kolayca uçabilirler. İri arıların dış işlerde çalışmasının asıl nedeni budur. Dış işlerde çalışan arıların ömrü daha kısa olur

Resimlerin alındığı kaynak site:http://aktion-hummelschutz.de/fakten/hummelvolk.htm
Administator
Admin

Kullanıcı profilini gör http://topraksiztarim.benimforum.org

Geri: Bombus arılarının doğadaki yaşayışı

Mesaj tarafından Ali Varol Bir Cuma Mart 12, 2010 12:04 am

Merhabalar!
Ben yeni kullanıcınız Ali Varol.
Sitenizdeki bilgileri, ilgili olanlarla, ihtiyacı olanlarla paylaşmak güzel bir şey. Yukarıda yazı ve resimleri görünce hem sevindim hem de biraz şaşırdım. Sevindim, çünkü benim hazırladığım bir yazı ve resimler sizin sitenizde yayınlanıyordu. Çalışmalarımdan birilerinin faydalanması iyi bir şeydi.
Şaşırdım çünkü, bazı bilgileri başkalarından alıyorsak en azından bilgi kaynağımızı belirtmemiz gerekir.
Yukarıdaki bilgileri ben yazmıştım. Resimler bana ait değildi ve resimlerin kaynağını belirttim. Sizlerden de en azından bu şekilde davranmanızı, yazının alındığı siteyi belirtmenizi beklerdim.
Böyle yaparsak bu yanlış olmaz. Başkalarının çalışmalarını bulup okuyucumuza sunmak ta bir hizmettir.
Selamlar.

Ali Varol

Kullanıcı profilini gör http://bombusarilari1.blogspot.com/

Mesaj tarafından Administator Bir Cuma Mart 12, 2010 1:23 pm

Merhabalar ali bey aramıza hoş geldiniz.Yanlışlık için özür dileriz resimlerin alındığı bölüm eklenmiş ama sizin sitenizi eklenmemiş.Hatamız varsa affola.Katılım ve paylaşımlarınızla inşallah bombus arıları konusunda bilgilenmek isteriz.Teşekkürler.

bombus arıları blogu: ALİ VAROL
Administator
Admin

Kullanıcı profilini gör http://topraksiztarim.benimforum.org

Mesaj tarafından Ali Varol Bir C.tesi Mart 13, 2010 12:09 am

Merhabalar.
Ben Blog sitemin "Neden bombus arıları sitesi?" sayfasında anlattığım gibi 2001 yılından beri bombus arıları ile ilgileniyorum. Bilgi paylaşıldıkça değerlidir ve artar. Sizlerle de paylaşabileceğimiz ortak yanlarımız olabileceğini düşünüyorum. Yardımlaşabileceğimiz bazı konular da olabilir. O nedenle sizi biraz tanımak istiyorum.

Söz gelimi çalışma şekliniz nasıldır, seralarla çalışıyor musunuz?
Seralarla çalışıyorsanız, seralarda bombus arıları kullanılıyor mu?
Bombus arıları kullanılıyorsa kullanımla ilgili bazı sorunlar da olmalı. Bu sorunlarım çözüm yolları nelerdir?
Blog sitemdeki “Örtüaltında bombus arıları kullanımında çıkabilecek bazı sorunlar ve çözüm yolları” sayfasındaki soruların cevaplarını güncellemek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri var mı aranızda?

Bombus arıları sitesindeki uygun göreceğiniz yayınları siteyi ya da benim adımı kaynak göstererek yayınlamanızda bence mahzur yoktur.

Haberleşmemizde şöyle bir sorun olabilir. Ben arıcılık yapıyorum. Bazen arıların yanına gidince birkaç gün bilgisayarı açamayabilirim.
Selamlar, iyi çalışmalar.

Ali Varol

Kullanıcı profilini gör http://bombusarilari1.blogspot.com/

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics