Topraksız Tarım
Sitemizden daha fazla yararlanmak için üye olmalısınız. Daha fazla içeriği sadece üyelerimiz görebilir.Üyelik üretsizdir.Birkaç dakikanızı ayırarak üye olabilirsiniz.Topraksız tarımı keşfetmek için daha fazla beklemeyin.!!!
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» SERA MALZEMELERÍ
Paz Eyl. 28, 2014 8:49 am tarafından sedo17

» topraksız tarım ve suda bitki yetiştiriciliği
Cuma Ara. 21, 2012 2:58 pm tarafından yunusduzgun

» topraksız tarım
Perş. Nis. 05, 2012 12:43 am tarafından asaby07

» Tarımsal Yayım ve Danışmalık Sınavı Tarihi
Ptsi Mart 05, 2012 7:39 pm tarafından blueman

» AEGENAGRI 2010-DENİZLİ TARIM FUARI
Cuma Şub. 24, 2012 10:42 pm tarafından Administator

» topraksız tarım seracılık
Cuma Ocak 27, 2012 10:26 pm tarafından Administator

» Topraksız tarım seraları resimleri
Çarş. Ara. 28, 2011 10:27 pm tarafından Administator

» Topraksız Tarım Yöntemiyle Yetiştiriciliği Yapılan Çeşitler
Ptsi Ağus. 15, 2011 3:56 pm tarafından izmirlibahçe

» Topraksız tarım uygulaması salkım domatesin hasadı başladı
Çarş. Şub. 09, 2011 10:35 pm tarafından Administator

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 79 kişi Perş. Ağus. 03, 2017 12:12 pm tarihinde online oldu.
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Istatistikler
Toplam 933 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: yetkın tarım

Kullanıcılarımız toplam 223 mesaj attılar bunda 145 konu
Galeri


Aralık 2018
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Takvim Takvim


SERALARDA, BİTKİ ve MEYVELERİNDE İNCE BEYAZ MANTOLAMA DÜŞÜNCESİ ? !!!

Aşağa gitmek

SERALARDA, BİTKİ ve MEYVELERİNDE İNCE BEYAZ MANTOLAMA DÜŞÜNCESİ ? !!!

Mesaj tarafından Administator Bir Cuma Ocak 01, 2010 8:08 pm

Sera ve bitkileri ince örtü ile mantolama yaparak kavurucu fazla güneş ışınlarının yansıltılmaları sonucu zararlı etkilerinin önlenmesidir.
Tıpkı sıcak yaz aylarında beyaz giysilerin giyildiği ve evlerin dış cephelerinin beyaza boyandığı gibi. Bilindiği üzere beyaz renk güneş ışınlarını belli oranda yansıtmaktadır.
Güneşin yakıcı ışınlarının kavurucu sıcaklığı altında yetişen bitki-
lere Haziran-Ekim ayları arasındaki süreçte beyaz şeffaf bir gelinlik
giydirilmesi espirisinden ibarettir.

DÜNYANIN KORKULU RÜYASI HALİNE GELEN KÜRESEL ISINMANIN
DA ETKİSİ İLE ÜLKEMİZDE GÜNEŞ YANIKLIĞINDAN KAYNAKLANAN
TARIMSAL ÜRÜN KAYIPLARININ BOYUTU ÜRKÜTÜCÜ SİNYALLER VERMEKTEDİR.
Tarımsal faaliyetler dünya var olduğundan beri devam etmiş. İnsan
Yaşamının vaz geçilmezi olan gıda üretimi günümüzde daha da önem-
li hale gelmiştir.
Tarih boyunca göçler, savaşlar hep insanoğlunun tarımsal faaliyet- lerini sürdürebilmeleri dolayısıyla daha iyi yaşam koşullarının olduğu mekânlara kavuşmak için olmuştur.
Dünya nüfusunun çoğalması beraberinde açlık problemini de getir-
miştir. Öyleyse artan nüfusu beslemek için daha çok çalışmak yani
tarımın bir stratejik unsur olarak algılanıp çok bilgili olmak gerekmek-
tedir.
Ülkemizin Avrupa ülkelerine göre uzun bir dönem etkili güneş alan bir konumda olması nedeniyle elma, armut, üzüm, nar, narenciye, zeytin, ceviz, badem ve Antep fıstığı gibi güneş yanıklığına (Sunburn) yatkın olan hassas bitkilerde önemli bir sorun olmaya devam edecektir. Güneş ışınlarının infrared (Kızılötesi) dalga boyları ısı ve ultraviolet (Morötesi) dalga boyları, yakıcı ve kızartıcı etkilere sahip olduğu bilim-
sel bir gerçektir. GET-SUN (gölge tozu) İnce örtü mantolama uygula- masıyla ağacın üzerinde oluşturulan ince beyaz örtü, bitkinin gövdesi-ni, dalları, yaprakları ve meyvelerini güneşin zararlı ışınlarından korur.
Bu uygulama yakıcı ve kavurucu güneşin altında ağacı daha serin tutarak bitkiyi sıcaklık stresinden korur.
Fotosentez bitkilerin beslenmesi, bol ve nitelikli ürünün olmaz sa
olmazı dır. GET-SUN ( Gölge tozu) ile beyaz transparan gelinlik giydi-rilen bitkilerin yapraklarındaki gözeneklerde büzüşme olmayacağı için
fazla CO2 girişi sağlanarak daha fazla fotosentez gerçekleşir. Sonuçta daha kaliteli ve bol ürün alınır.
ABD West Virginia eyaletinin elma bahçelerinde yapılan fotosentez hızı ölçümlerinde, ince örtü mantolama yapılan ağaçlarda fotosentez hızının % 30 daha fazla olduğu görülmüştür. Arizona da yetiştirilen limonlarda ise şeker içeriğinin arttığı ve rengini iyileştirdiği ( daha yüksek BRIX değeri) gözlenmiştir. Kaliforniya da üretilen üzümler ve narda ise daha yüksek şeker içeriği ölçülmüştür.


Meyve ve sebze zararlıları oluşturulan fiziksel engel ile kontrol edilmektedir. Zararlılar ince örtü ile mantolama uygulanmış ağaçların gövdeleri, dalları, yaprakları ve meyveleri üzerinde dolaşmaktan çekinir- ler. Kanatlarına, bacaklarına ve ağzlarına beyaz mikronize toz bulaşınca oradan göç ederler. Daha iyi beslenebilecekleri, rahat hareket edebile- cekleri, yumurtalarını bırakabilecekleri özgür ortam aramaya koyulurlar Bu nedenle de GET-SUN (gölge tozu) uygulaması ile büyük ölçüde kimyasal mücadele yapmaya ihtiyaç duyulmaz. Güve, elma iç kurdu, erik yaprak biti, küf akarı, yaprak delen, yaprak büken ve lacanobia (meyve solucanı) ve benzeri gibi kontrol edilebilen başlıca zararlılar büyük oranda denetim altına alınmış olur.
Bitkilerin şiddetli güneş ışığı zararlarına karşı ve bitkisel ürün üretiminde verimliliği arttırma amacıyla başarılı bir şekilde kullanılan GET-SUN ( gölge tozu);
1.Doğal bir bitki koruyucusudur. 2.Bitkisel ürün üretiminde ekonomik olarak verimliliği arttırır. 3.Toksik (zehirleyici) değildir 4.Uygulamadaki kolaylığı yanında pülverizatör memelerini de tıkamaz. 5.Mikronize(çok ince zerreli) olduğundan pülverizatör tankında çökelti
yapmaz. 6.Serayüzeylerine,meyve ve bitki yapraklarına homojen olarak pülve-rize edilebilir 7.Yanıcı olmadığı için ateşe karşı dayanıklılık sağlar. 8.Şeffaf bir film oluşturduğundan bitkilerin gereksinimi olan gün ışığını geçirir, fazlasını engeller. 9.Higroskopik (su tutucu) olduğu için bitkileri daha serin tutarak su tüketimini azaltır. 10.Demir ahşap naylona zarar vermen kimyasal reaksiyona girmediği içinde ekonomikdir. 11.Korrozif (paslandırıcı) olmayıp, optimal olarak tatbik işleminden sonra yaklaşık 75 gün işlevini sürdürür. 12.İşlevinin bitiminden sonra, kalıntı varsa pülverizatörle tazyikli su sıkarak ya da su ve fırça ile kolayca temizlenebilir.
GET-SUN (gölge tozu) ile yapılan İnce örtü mantolama kaplaması uygulamasıyla oluşan beyaz ince örtünün hidrofobik özelliğinden dolayı (su zerreciklerini reddetme) bitkileri geç sonbaharda olası don tehlikelerine karşı korur. Donma derecesinde ağacın ıslak yaprakları üzerinde oluşan buz kristalleri yaprak yüzeyine nüfuz ederek yaprak dokusunu dondurur. İzolasyon görevi yapan örtü tabakası suyun yaprak yüzeyi ile doğrudan temasını önler. GET-SUN (gölge tozu) ile yapılan İnce örtü uygulamaları domates ve fasulye bitkilerinde -5°C’ ye kadar dayanıklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Normal koşullarda - 2°C’ de bile bitkilerin ölmesine neden olur.)
Türkiye nin 350 den fazla değişik bölgesinde üreticinin bağ ve meyve bahçesiyle seralarında GET-SUN (gölge tozu) ince örtü şeklinde yapılan mantolama uygulamalarında aşağıdaki hususlar gözlemlenmiştir.

1.Güneş yanıklığının ürün üzerindeki tahribatını önlediğinden ürünün
raf ömrünü uzattığı
2.Bitkilerin fotosentez aktivitelerini artırdıklarını
3.Sert kabuklular, sebze ve meyvelerde güneş yanıklığını önlediğini
4.Bitki haşerelere ve zararlılarını kontrol ederek pestisit kullanımını
düşürdüğü
5.Geç ilkbahar ve erken sonbaharda olası don zararlılarını önlediğini
6.Fungal (Mantari)hastalıklarını kontrol edildiği,
7.Bitkiyi serin tutarak sıcaklık stresini önlediğini dolayısıyla bol ve
nitelikli ürün alındığı
8.Ürünün BRİX değerini artırdığını
GET-SUN( Gölge tozu) nun İÇERİĞİ
% 90 nında DOĞAL Kalsiyum karbonat, Magnezyum oksit ve canlıların yaşaması için gerekli olan silisyum oksit (Balçık) Geriye kalan % 10 doğal yapıştırıcı ile diğer doğal katkı maddelerinden oluşmaktadır. İNSAN – HAYVAN ve BİTKİ ye ZARARLI OLMADIĞI GİBİ SADIK BİR
ÇEVRE DOSTUDUR. HAVA ve TOPRAĞI KİRLETMEZ.
Uygulamanın başarılı olmasında, uygulama zamanı ve aralıkları, uygulama dozları ve uygulama şekli çok önemlidir. Güneş ışıklarının yeryüzüne dik olarak geldiği 20 Haziran tarihinden 7-8 gün önce tam doz uygulama yapılarak bitki üzerinde mükemmel bir beyaz örtü manzarası sağlanmalıdır. İlk doz %5 solüsyonla uygulanmalı, ürünün hasad durumuna göre yarım (%2,5) doz uygulanabilir. Yarım dozla 1veya 2defa yapılabilir. Yağmurla ince örtü yıkanıp yok olmadığından bu süre ortalama 40–45 gün dür. Bu süre sonunda ürünün doğal yapısı nedeniyle partikülleri dağılıp, uygulanmış olan ince örtü işlemi kendili- ğinden yok olacaktır. Temizlenmesi istenen kalıntı varsa sadece su kullanılarak çıkartılabilinir. Hiçbir KİMYASALA ihtiyaç yoktur.
Üreticilerin gölge tozu adını verdikleri değişik ürünlerle seralarda kullanılan gölge yapıcı ışığı yansıtan dolayısıyla sıcağı azaltan ürün- lerden sonra şimdi de hem seralar da gölgeleme amacıyla hem de meyve ağaçlarındaki hastalıklarda ve zararlılardan korunmayı sıcak güneşin yakıcı etkilerini azaltmayı hedefleyen ürünler de kullanılmaktadır.
Anamur’da bazı seralarda gölgeleme amacıyla kullanılmaya başlanan tamamen doğal ve çevre dostu bir ürün olan GET-SUN (gölge tozu) mar-kalı gölge tozu üreticilerle meyve bahçelerinde ağaçların üzerine uygulanarak hastalık,zararlı ve güneşin yakıcı etkilerine karşı kullanılmış daha önce yurtdışından ithal edilen farklı markalı ürünlerle yapılan bu uygulamalar artık yerli ürünle yapılıyor, olması ülke ekonomisi bakımın- dan sevindiricidir.
Özellikle % 5 – 10 dozlarda meyve tutumundan veya hasattan hemen sonra uygulanabilen GET-SUN (gölge tozu) geç hasat edilen çeşitlerde hasattan 45 gün öncesine kadar uygulanabiliyor.
Fotosentezi artıran ışık yoğunluğu ve fiziksel özelliği nedeniyle zararlıları uzak tutan, hastalık etmenleri için uygun ortamı bozarak meyve ağaç-larını koruyan bu ürünü meyve bahçesinde uygulayan bir üretici memnu-niyetini www. Tarim.gen.tr sitesine yazdığı “ Meyve ağaçlarına ve sera-lara kar yağdı” başlıklı yazısı ile belirtmiştir.


Daha Fazlası için. http://www.cagmet.com/getsun/
avatar
Administator
Admin

Mesaj Sayısı : 109
Kayıt tarihi : 03/05/09
Yaş : 34
Nerden : AYDIN

Kullanıcı profilini gör http://topraksiztarim.benimforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz